Single Blog Title

This is a single blog caption

Milan Jagnešák: Veľmi to bolí

SLOVENSKÍ BOBISTI NEBUDÚ ŠTARTOVAŤ NA ZIMNÝCH OLYMPIJSKÝCH HRÁCH V PJONGČANGU

Tá sa totiž rozhodla neudeliť výnimku Radkovi Matouškovi, ktorý ešte pred dvomi rokmi reprezentoval rodné Česko na majstrovstvách sveta, čo je v rozpore s Olympijskou chartou.

Ak by aj IBSF „posunula“ Slovákov do Pjongčangu, je viac ako pravdepodobné, že ich štart by neodobril Medzinárodný olympijský výbor, ktorý je v takýchto prípadoch veľmi striktný.

Prezident Slovenského zväzu bobistov Milan Jagnešák netajil obrovské sklamanie. „Veľmi to bolí. Robili sme všetko, aby sme vybavili pre Matouška výnimku. Bol som v stálom kontakte so šéfom IBSF Ivom Ferrianim, ktorý je môj osobný priateľ. Ako mi však povedal, keďže vo federácii sú veľké tlaky, ktoré sú aj výsledkom dopingového škandálu Rusov v Soči 2014, nedalo sa pre nás v tomto smere nič urobiť.“

Ako povedal Milan Jagnešák, Kórejská republika je pre neho zakliata. Pôvodne mal byť atašé slovenskej výpravy na ZOH, avšak po tom, čo sa vlani jeho meno medializovalo v súvislosti so zadržaním Národnou kriminálnou agentúrou (trvá na svojej nevine), sa tejto funkcie dobrovoľne vzdal. A teraz prišla ďalšia rana…

„Do toho, aby naši bobisti súťažili na olympiáde, sme vložili množstvo úsilia, ale i financií. Teší ma, že na našej strane bol Slovenský olympijský výbor i AŠK Dukla Banská Bystrica. Nič sa však nedá robiť, taký je život. Koľko športovcov snívalo o tom, že budú súťažiť pod piatimi kruhmi a nikdy im to nevyšlo. Posádka, ktorú teraz máme, tú šancu bude mať o štyri roky. O tom som presvedčený.“

Jagnešák, ktorý je nestor tohto športu pod Tatrami, a ktorý ako pilot viedol naše boby na predchádzajúcich štyroch zimných olympijských hrách, si bol pri angažovaní Matouška vedomý, že môžu nastať komplikácie.

„Skončil som s aktívnou športovou činnosťou, ale nechcel som, aby tým pádom u nás skončili aj boby, čo reálne hrozilo. Nájsť kvalitného pilota je problém, získať ,vodičák´ trvá minimálne päť rokov. U nás sa nik neukazoval, tak som zalovil v českých vodách, kde pre Radka už nebolo miesto. Skúsenosti však mal, na Slovensku sa dostal k špičkovému materiálu, bobom i nožom.

Od IBSF dostal licenciu, aby mohol za nás jazdiť na podujatiach organizovaných touto federáciou, onedlho dostane aj slovenský pas. Tým, že posádka jazdila v Európskom pohári zároveň získavala body do rebríčka krajín pre účasť na olympiáde. Nikto však nemohol vedieť, ako uspeje. Až po tom, ako si miestenku vyjazdila, sme mohli začať riešiť veci okolo možnosti udelenia výnimky.“

Podľa najstaršieho slovenského olympionika v ére samostatnosti (v deň posledného štartu v Soči 2014 mal 44 rokov, 5 mesiacov a 25 dní) sa rozhodnutím IBSF história bobov pod Tatrami neuzavrela.

„Musíme sa otriasť, trochu si oddýchnuť a potom sa opäť pustiť do práce. Lebo najjednoduchšie je utiecť z boja, ale to ja nemám vo zvyku. Verím, že Matoušek i jeho posádka vydrží do ďalšej olympiády. Mimochodom, je možné, že naše boby budú predsa len v akcii aj v Pjongčangu. ,Mašinu´, ktorá je naozaj na špičkovej úrovni, ponúknem Čechom, ktorí nám vždy, aj v prípade Matouška, vychádzali v ústrety. Na slovenských boboch by mali väčšiu šancu na úspech,“ dodal Milan Jagnešák.

Až po tom, ako si naša posádka miestenku vyjazdila, sme mohli začať riešiť veci okolo možnosti udelenia výnimky pre Matouška.

Milan Jagnešák
Prezident Slovenského zväzu bobistov

MATOUŠEK: SVET SA NEZRÚTI

Hlas Radka Matouška, 28-ročného rodáka z Mladej Boleslavi, okolo ktorého sa krútila celá „kauza“, znel včera v telefóne vyrovnane:

„Samozrejme, že som sklamaný. Veľmi. Ale svet sa nezrúti. Nevenujem sa totiž bobom prioritne pre olympiádu, ale preto, že tento šport milujem. Pre mňa je dôležité, že naša posádka podávala také výkony a dosahovala také výsledky, že sme sa do Pjongčangu dokázali v silnej konkurencii kvalifikovať. O tom, že s mojou účasťou pod piatimi kruhmi môžu byť problémy, som vedel.

Páni z IBSF rozhodli ako rozhodli, mali na to právo, viem, že nespĺňam kritériá Olympijskej charty. Teraz si sadneme s Milanom Jagnešákom a povieme si, čo ďalej. Ja mám chuť pokračovať, na Slovensku som našiel výborné materiálne podmienky. Dovolím si tvrdiť, že ak budeme naďalej s chalanmi spolu jazdiť, tak budeme patriť minimálne v Európskom pohári k špičke,“ povedal nám Radek Matoušek.

Zdroj: sport.sk