Para-boby predbežne zaradené do porgramu Hier zimnej paralympiády 2022

Medzinárodný olympijský výbor nezaradil para-skeleton do programu Hier zimnej paralympiády v Pekingu 2022
Para boby

MPV predbežne zaradil boby do paralympijského programu 2022

Medzinárodný paralympijský výbor (MPV) predbežne akceptoval para-boby do paralympijského programu Paralympijských hier 2022 v Pekingu.

Podmienkou zaradenia do programu hier je splnenie minimálnych požiadaviek v sezóne 2016/17 a 2017/18: minimálne šesť pretekov Svetového pohára plus jedny Majstrovstvá sveta každú sezónu a minimálne dvanásť národov z troch regiónov, ktoré sa v každej sezóne pretekov zúčastnia. MPV odmietol zaradiť skeletonové športy do programu hier v roku 2022.

„Sme nadšení dnešným rozhodnutím MPV zaradiť bobový šport do paralympijského programu. Je to výsledkom excelentnej práce Medzinárodnej bobovej a skeletonovej federácie (IBSF) v snahe zaradiť bobové športy do paralympijského programu počas uplynulých piatich rokov,“ povedal Ivo Ferriani, prezident IBSF. „Rád by som sa poďakoval nášmu Výboru para-športov za ich veľké nasadenie. Predtým však musím poďakovať naším para-atlétom za ich vášeň pri účasti v našich športoch. Súčasne nás dnes informovali, že MPV neakceptoval našu žiadosť o zaradenie skeletonových športov do programu Paralympijských hier, čo je veľkým sklamaním pre všetkých našich para-skeleton atlétov a samotný IBSF,“ povedal Ivo Ferriani. „IBSF vyjadruje záväzok ďalej úzko spolupracovať s MPV na ďalšom rozvoji para-skeletonu a budeme opätovne žiadať o zaradenie disciplíny pri najblišej možnej príležitosti.“

„Rád by som zagratulova IBSF k predbežnému zaradeniu do programu Hier zimnej paralympiády Peking 2022,“ povedal Sir Philip Craven, prezident MPV pre portál Paralympic.org. „Ako relatívne mladý a rastúci šport v rámci paralympijského hnutia, bobový šport nespĺňa všetky kritériá požadované pre úplne zaradenie do programu Hier To je dôvodom, pre ktorý sme stanovili kritéria, ktoré musí šport splniť počas nasledujúcich rokov. Vždy sa tešíme z osvieženia paralympijského programu a rastu Paralympijských zimných hier. V prípade splnenia stanovených podmienok zo strany IBSF bude bobový šport vítaný na Hrách v roku 2022.“

IBSF Komisia para-športu bola založená v roku 2010 a okamžite začala pracovať na zaradení bobových disciplín do programu Hier zimnej paralympiády. V roku 2014 priznal MPV Medzinárodnej bobovej a skeletonovej federácii status uznanej medzinárodnej športovej federácie. Prvý oficiálny IBSF para-športový Svetový pohár sa konal v sezóne 2014/15 a na prvých IBSF para-športových Majstrovstvách sveta sa bojovalo v roku 2016 v Park City (USA).

Očakáva sa, že v sezóne 2016/17, budú atléti zo šestnástich krajín (AUS, AUT, BRA, CAN, ESP, GER, GBR, ITA, LAT, NED, NOR, POL, ROU, SUI, SWE, USA) držiteľmi oficiálnych IBSF licencií. V sezóne 2016/17 IBSF plánuje šesť para-športových pretekov Svetového pohára a Majstrovstvá sveta v para-športe v St. Moritzi (Švajčiarsko).

Dodávame, že v súčasnosti v para-boboch a para-skeletone súťažia zmiešané družstvá. Atléti para-skeletonu súťažia na bežných skeletonových saniach, zatiaľ čo v para-boboch sú používané brzdené monoboby s vlastným riadením.